Служба за глодање со ЦПУ

ЦПУ мелени делови во пластика и метали

Глобална испорака во рок од неколку дена

Услуги за прецизно мелење од Кина

Добавувач на услуги за глодање со ЦПУ

Рансом е професионален снабдувач на услуги за обработка на ЦПУ со напредни центри за мелење од 3, 4 до 5 оски. Ние нудиме прилагодено CNC мелење за различни индустрии ширум светот. Нашите прецизни ЦПУ центри за мелење со 3, 4 и 5 оски и искусен тим го гарантираат нашиот неверојатен капацитет за ЦПУ, овозможувајќи ни лесно да се справиме со целата фаза од процесот на мелење од дизајнирање, прототипирање, производство, до финален транспорт.

Со одлични способности и обемна експертиза, можеме да обезбедиме врвно, но исплатливо обичај Услуги за обработка на ЦПУ од Кина, вклучувајќи 3-, 4- и Мелење со 5 оски за производство на CNC со голема брзина и брзо прототипирање и прецизност CNC вртење. Нашите висококвалитетни мелени производи се вклучени во областа на дизајнот на автоматизација, обработка на машински алати, медицинска опрема, обработка на делови за осветлување итн.

Што е CNC глодање

ЦПУ мелењето е да се сече цврста пластика или метален материјал во конечни прецизни делови користејќи различни процеси на мелење со оски. За разлика од CNC струговите, ЦПУ мелниците го отстрануваат материјалот од работното парче со ротирање и поместување на алатот за сечење, како што е фреза, и правилно поставете го работното парче за да се создаде завршена или полупроизведена форма.

Машините за мелење со повеќе оски реализираат разновиден, прецизен и повторлив процес на глодање со CNC за производство на различни карактеристики и сложени геометрии. Земете канали, дупки, кривини и агли за некои примери. Мелењето може да се користи и како совршен начин за изработка на алат за леење со матрица и обликување со инјектирање.

Нашите напредни капацитети склучуваат увезени CNC мелници со 3 оски, 4 оски и 5 оски кои се опремени со различни комплети алати за да се максимизира ефикасноста и брзината на производството. Испратете ни го вашето барање или 3Д-датотеки преку Интернет за да ги добиеме онлајн цитат бесплатно сега.

Објаснувањето за тоа што е ЦПУ мелење

CNC процес на мелење

Основните чекори на производство

Првиот чекор е користење на CAD софтвер за дизајнирање на дел со посакуваната геометрија. Потоа можете да ги испратите вашите 3D CAD-датотеки онлајн и да добиете инстант понуда бесплатно. Откако ќе се проверат и утврдат сите детали, вашиот дигитален дизајн веднаш ќе биде пуштен во производство.

Зошто да изберете CNC глодање

Причината зошто да изберете CNC глодање

ЦПУ глодањето е идеален избор за производство на аглести форми, рамнини, жлебови и канали, дупки, кривини, гребени и многу други карактеристики.

Мелењето не се користи само за производство на готови делови, туку се користи и за изградба на калапи за калапи со пластично инјектирање и леење под притисок.

ЦПУ машините за глодање можат брзо и прецизно да отстранат голем број материјали и во исто време да произведат добри завршни површини.

ЦПУ мелењето може да обработува различни делови со различни материјали. Овој процес може да се изврши на кој било цврст материјал.

Мелењето е најразновидниот од сите достапни процеси на CNC обработка.

Бидејќи не треба да се произведуваат други специјални алатки и нема барања за минимална количина на нарачка, така што процесот е високо рентабилен и речиси без отпад во споредба со производството на адитиви.

Минималното време за поставување овозможува CAD-датотеките да се претворат во готови производи за неколку часа.

Различни видови на CNC мелница

Општо земено, типот на CNC мелници се дефинира според нивниот број на оски. Со повеќе оски, способноста за производство на сложени делови и создавање агли на сечење се подобрува и зајакнува.

uabb-уред-прозорец
 • провери

  CNC фрези со 3 оски

  алатите за сечење можат да се движат по оските X, Y и Z.

 • провери

  CNC фрези со 4 оски

  слично на струг, додадете дополнителен степен на движење со ротирање по вертикална оска, овозможувајќи да се направат посложени делови.

 • провери

  CNC фрези со 5 оски

  најкомплетната мелница, вклучи два дополнителни степени на движење со додавање на ротација на работната маса и вретеното. Компонентите се обработуваат во едно поставување без да се преместуваат низ неколку работни станици.

Опции за материјали за глодање со ЦПУ

Ние обезбедуваме повеќе од 50 видови пластика и метални блокови со различни спецификации за CNC глодање.

CNC мелење пластика

Пластика

Птермосети, Термопластика, ПП, ПЕ, ПВЦ, итн.

Пластичното CNC мелење генерално се смета за најекономичен начин да се направат брзи прототипови и да се изврши функционално тестирање на дизајните.

ЦПУ мелење метали

Метали

Алуминиум, челик, месинг, бакар, нерѓосувачки челик, цинк, титаниум итн.

ЦПУ мелењето е префериран метод и за брзо создавање на прототипови на метални делови и за делови за крајна употреба.

CNC глодање Други материјали

Други материјали

Керамика (како што се Алумина, AIN, Si3N4 и SiC), гума, дрво, стакло итн.

Други материјали како керамика, гума, дрво, стакло, итн се исто така на нашата листа за да ги задоволат вашите потреби за глодање со ЦПУ.

Нашите CNC глодање способности

Експертизата на Рансом за мелење ЦПУ

Експертиза

Експертиза во CNC обработка повеќе од десет години, Runsom може да понуди серија на сопствени услуги за глодање, вклучувајќи мелење со навој, прецизно мелење, мелење пластика, мелење метал, итн.

Услуга на Рансом во ЦПУ мелење

Услуги

Ние напредуваме за да обезбедиме врвна поддршка во областа на CNC обработка, осигурувајќи се дека секој бланширан дел ги задоволува исполнувањата и спецификациите на нашите клиенти.

CNC машинска керамика за индустриски области

Објект

Нашата фабрика е опремена со целосен сет на напредни CNC машини за глодање како што се CNC глодали со 5 оски со различни алатки. За да го обезбедиме квалитетот на деловите, користиме систем за проверка на машината.

Тесна толеранција

Квалитет

Нашиот висококвалификуван инженерски тим ќе ги бара точните алатки и ќе ги оптимизира патеките на алатите за да произведе висококвалитетни мелени делови со тесни толеранции и добра завршна површина.

Доверливо од

Доверливи од познати брендови
Доверливи од познати брендови
Доверливи од познати брендови
Доверливи од познати брендови
Доверливи од познати брендови
Доверливи од познати брендови
Доверливи од познати брендови

ЦПУ завршетоци на површината за глодање

Различна завршна површина е достапен за глодање делови, како што се бојадисување, елоксирање и хромирање. Ова во голема мера ќе ги комбинира функцијата и процесот на изглед.

Без никакви методи за обработка на површинска обработка, деловите ќе остават видливи траги од алатот и бруси, што може да се завршат брзо и да заштедат трошоци.

Процес на површинска обработка за да се добие одреден степен на чистота и различна грубост на површината на работното парче. Површината по пескарењето е досадна и мат.

Достапни се многу бои (како црна, црвена, сина, итн.). Поделен на тип II (нормален) и тип III (тврд), типот III е обично подебел од типот II и поотпорен на корозија.

Прашкастата боја се прска врз површината на работното парче со електростатско прскање за да се формира прашкаста обвивка, а потоа слојот во прав се стврднува со загревање и печење за да се израмни во униформа филмска обвивка. Обично се користи за делови за изглед, а достапни се различни бои.

Побарајте инстант RFQ и ние ќе ви понудиме соодветна завршна површина за вашиот проект ако сè уште не ја гледате завршницата што ја барате.

ЦПУ завршетоци на површината за глодање

Зошто да изберете Runsom CNC глодање услуги

Високопрецизна обработка на сложена геометрија

Висока прецизност

Сфативме цврста толеранција до +/-0,001″ – 0,005″.

Економија и ефикасност на CNC глодањето

Економија и ефикасност

Прецизното повторливо производство точно се совпаѓа со спецификацијата, екстремно заштедувајќи го вашето време и трошоците за производство.

икона за работилница

Опции за материјали

Над 50 метални и пластични материјали и широк тип на завршна површина по ваш избор.

Висока продуктивност на CNC глодање

Висока продуктивност

Со нашите супериорни машини за глодање и оптимизиран работен тек на глодање, можете да добиете физичка копија од вашиот дигитален дизајн со брз пресврт.

Апликации за мелење ЦПУ

Бидејќи мелењето може да постигне висока прецизност без промена на структурата на материјалот со добра брзина на производство, станува вообичаено бидејќи опсегот на машини, контролни системи и алатки за CNC мелење продолжува да се шири. Нашите CNC мелени делови може да се најдат во сите области на индустријата, вклучувајќи:

Услуги за обработка на индустријата за нафта и гас во Калифорнија

Експертите во Runsom го совладаат сеопфатното познавање на CNC обработката за нафтените полиња и индустријата за гас во комбинација со сигурност за висока прецизност понудена од врвните CNC машини.

Услуги за обработка на мотоцикли во Калифорнија

Рансом има богато искуство во производство на делови за прототипирање на нови додатоци, делови и компоненти преку работа со OEM, резервни мотоцикли, електроенергетски спортови и автомобилски компании.

Tool & Die Industry Machining Services во Калифорнија

Runsom може да биде вашиот најдобар избор без разлика дали ви е потребна прецизна работа со струг или CNC глодање со повеќе оски за висококвалитетни алати и матрици за прецизно функционирање во машината.

Услуги за обработка на електронски куќишта во Калифорнија

Runsom е доверлив партнер за вашите сопствени електронски куќишта со нашите прецизни услуги за CNC обработка повеќе од десет години. Работете со нас, можете да добивате делови со загарантиран квалитет во водечкото време во индустријата над вашата имагинација.

Услуги за обработка на медицинска индустрија во Калифорнија

Прецизните медицински компоненти произведени од Рансом може лесно да се најдат во системи за трокар/канила, системи за скенер за КТ и МРИ, секачи за биопсија, респираторни, кардио-пулмонални и срцеви уреди и многу повеќе.

Услуги за обработка на автомобилската индустрија во Калифорнија

Нашиот прецизен процес на CNC автомобилска обработка ни овозможува да испорачаме автомобилски делови со висок квалитет и цврста толеранција, без разлика и за дизајнирање и производство на прототипови или делови на возила.

Ако барате компанија за мелење со ЦПУ или продавница за машинско ЦПУ за производство на производи со мал, среден волумен или масовно производство, Рансом е идеален избор. Нашиот добро обучен и искусен персонал произведува делови во согласност со цртежите на современи CNC машини за глодање, со најголема точност и квалитет на обработка во сите големини. Покрај тоа, ние обезбедуваме професионални размислувања за дизајн за вашите проекти за CNC обработка.

Сакате да ја добиете најпрофесионалната и најбрзата услуга за мелење? Поставете ги вашите CAD-датотеки сега и добијте понуда на ЦПУ мелени делови!

Најчесто поставувани прашања за глодање со CNC

CNC глодањето започнува со дизајнирање на дигитален дел со CAD софтвер. Потоа датотеката ќе се конвертира во програмски код што може да се чита со ЦПУ, кој може да се препознае од CNC мелница и да ѝ диктира на мелницата како брзо да фабрикува делови од блокови на суровини.

Различно од ЦПУ стругови или вртење центри каде стационарната алатка за сечење го отстранува материјалот со тоа што ќе дојде до контакт со обработуваното парче што се врти, CNC мелниците ги отсекуваат блоковите или шипките со брзо ротирачки алат за сечење што се движи наспроти работното парче. Патеката на алатот се контролира со компјутерски инструкции, што овозможува подобрена доверливост и повторливост без оглед на потенцијалната човечка грешка.

Различни типови мелење можат да постигнат различни функции и можат да бидат погодни за различни апликации. Вообичаено, услугите за мелење ЦПУ може да се поделат на главни 8 типа на операции:

 • Мелење на запчаници
 • Мелење на конец
 • Обичен глодање
 • Формирајте мелење
 • Мелење лице
 • Аголно глодање
 • Мелење на профили
 • Мелење со брадавици

Со својата висока флексибилност и капацитет за производство на речиси сите видови неправилни геометрии и сложени делови, CNC глодањето стана еден од најпопуларните методи и за брзо изработка на прототипови и за крајна употреба.

Во Runsom, нашите автоматски менувачи на алати може да опфатат дупчење, здодевност, дупчење на шалтер, тонирање на шалтер, профилирање, сечење, отсекување, вадење на конец, тапкање и други операции завршени во истото поставување. Можеме да произведеме речиси секаков облик на CNC компоненти со различни алатки и генијалност во професионалните центри за мелење. Димензиите и карактеристиките на деловите одлучуваат за изборот на машини со повеќе оски. И едно поставување ќе обезбеди точност и квалитет на компонентите со сложена геометрија. За глодањето со повеќе оски е потребно сложено, вешто и прецизно програмирање, така што прецизната 3D-датотека CAD ќе го намали нашето време за цитирање и програмирање. Елементите како што се толеранцијата, завршните површини, големината на делот, алатирањето и својствата на материјалот директно ќе влијаат на понудата. Сега поставете ја вашата CAD-датотека и добие понуда од Рансом.

Нашите напредни капацитети склучуваат увезени ЦНЦ мелници со 3 оски, 4 оски и 5 оски кои се опремени со различни комплети алати со цел да се максимизира производната ефикасност и брзина.

Да, тоа е. Изводливо е веќе направените делови со помош на други процеси (како 3D печатење и кастинг) може да ја користи CNC мелницата за обработка на посакуваните карактеристики, детали и текстура.

ЦПУ мелењето се користи за производство на многу типични геометриски делови со тесни толеранции и висока точност. Во процесот на дизајнирање на прецизно CNC глодање, препорачуваме типични делови за глодање со ЦПУ, вклучувајќи сложени рамнини, заоблени површини, делови од обвивка, поврзувачки шипки, пропелери и куќишта на компонентите. Но, потрошувачите треба да забележат и дека некои фактори како што се тенки ѕидови, длабоки шуплини и исечоци на внатрешниот ѕид можеби не се соодветни за процесот на мелење CNC.

Ние обезбедуваме професионален дизајн размислувања како што следува:

 • Избегнувајте остри внатрешни агли.
 • Избегнувајте тесни, длабоки слотови.
 • Избегнувајте слаби форми.
 • Аголното радио од 10% или повеќе од висина на ѕидот е идеално.
 • Избегнувајте слаби форми.
 • Практична форма како прави рабови.
 • Слабите форми тешко се мелат, како што се долгите тенки форми и тенки ѕидови.
 • Видлива шема на површината за сечење за ротација и движење на секачот.

Поврзани ресурси за CNC глодање

Што треба да знаете за CNC обработка на алуминиум

ЦПУ или компјутерска нумеричка контрола е серија на процеси кои се користат за прототипирање или за масовно производство. На ...
Прочитај повеќе

ЦПУ машина за глодање

Процес на глодање – Дефиниција Мелењето, субтрактивен производствен процес, е употреба на алатки за обработка за сечење за да се изврши ...
Прочитај повеќе
Совети за оптимизирање на CNC дизајн

Оптимизирајте го дизајнот на ЦПУ

За да го гарантираме процесот на производство на прототипови и производни делови брз и исплатлив, треба да ги балансираме можностите на ...
Прочитај повеќе

Водич за дизајн на CNC машинска обработка

Дефиниција за CNC обработка Општо земено, обработката со компјутерска нумеричка контрола (CNC) е техника на производство со дедукција која произведува готови ...
Прочитај повеќе

Галерија на делови за глодање со ЦПУ

Подготвени за вашиот проект со бесплатна понуда?