Услуги за изработка на лим

  • Добијте ги вашите сопствени делови од лим и склопови брзо како денови
  • Онлајн сервис за сечење и виткање лим за производство на издржливи метални делови за крајна употреба
  • Добијте инстант понуда на интернет за прилагодени прототипови на лим и производни делови
Услуги за изработка на лим

Прилагодени услуги за изработка на лим - Брзо прототипирање и производство на лим

Рансом користи технологија за лим за свиткување, дупчење и сечење метали со стандарден мерач и за брзи прототипови и за серии на производство со низок до голем волумен. Она што нè издвојува од другите конвенционални продавници за лим е нашиот неверојатен капацитет и умешност во производството на лим за крајна употреба и издржливи метални делови или компоненти заедно со широк избор на материјали и завршни материјали што одговараат на вашите потреби. Од прототипови до склопови до опции за завршна обработка, Runsom секогаш ве следи со вашата нарачка и се концентрира на секој детал и прашање на дизајнот на моделите, корисничкото искуство на интернет и секоја фаза на производство. За да им помогнеме на глобалните развивачи на производи, дизајнери и производители да сфатат повеќе шанси на пазарот, се трудиме да го скратиме времето на циклусот и да обезбедиме навремена испорака за да го забрзаме лансирањето на нивниот производ - без разлика дали тоа е еднократен прототип или 1.000 делови за производство.

Производител на брзи прототипови и производство на лим
Дефиниција за изработка на лим

Изработката на лим е субтрактивен производствен процес кој вклучува формирање делови од тенки метални лимови со сечење, виткање, преклопување, удирање и склопување. Лимот може да се сече, свиткува или растегнува во речиси секоја форма, обично со сечење и согорување на металот. Металните делови од лим обично се многу прецизни и издржливи, што ги прави особено претпочитани од инженерите за употреба за крајна употреба, како што се куќишта, загради и шасија.

Ако со право имате барања за прилагодена изработка на лим или аутсорсинг за производство на вашите делови од лим на доверлив снабдувач во Кина, Runsom може да биде вашиот главен избор. Имате пристап да стапите во контакт со нашиот тим од инженери и машинисти со знаење за да добиете брзо и исплатливо решение за секаков вид делови.

Како работи изработката на лим?

На процеси на изработка на лим започнете со отстранување на материјали од тенок лим поставен на рамно лежиште следејќи ги програмираните модели на делови за да ги формирате саканите форми со алатки за сечење. Оваа операција може да се заврши со различни процеси на обработка со одземање. Удар за лим, стрижење, ласер, воден млаз или плазма може да генерира дополнителни карактеристики како што се внатрешни дупки и карактеристики на рабовите според геометријата на делот. Втората фаза е деформација на материјалот. Откако ќе се исечат, деловите стигнуваат до сопирачката за притискање каде што се формираат во завршните геометрии со процесот на формирање, како што е свиткување. Последната фаза е да се склопат парчиња лим или да се вклопат заедно со други компоненти кои не се направени од лим во комплетен производ. Во многу случаи, потребни се операции за завршување на површината за да се подобрат механичките својства.

Објаснување за тоа како работи изработката на лим

Предности на изработката на лим

Процесот на изработка на лим е најисплатливиот избор за производство на барање на делови од лим и прототипови со еднаква дебелина на ѕидот.

Висока издржливост, податливост и толеранција на притисок за прототипирање или крајна употреба

Пониски цени и пократко време на циклус поради намаленото време на алати и трошоци за поставување

Ефективно размерете до ниски или високи производствени количини

Широк спектар на мерачи достапни во ласерско сечење или виткање

Подобрен квалитет на градба и ниски трошоци и фреквенција за одржување

Отпадот со низок материјал и делови од лим се рециклираат

Одлична толеранција на влага, корозија и ултравиолетови

Висока обработливост за лесно обработување во речиси секоја очекувана форма

лим-1

Процеси за изработка на лим достапни во Runsom

Тенките лимови од метал може да се манипулираат преку различни процеси бидејќи тие се поиздржливи од дебели работни парчиња. Покрај тоа, производството на лим нуди конкурентни цени за прототипови со низок волумен и ги заштедува трошоците за серии на производство со голем обем. Рансом има широки способности за изработка на лим од високопрецизно сечење, виткање, удирање и заварување, до услуги за склопување.

Ласерско сечење

Овој производствен процес користи светлосен зрак со висока густина за сечење на тенок лим во кој CNC е корисен за контрола или на ласерскиот зрак или на работното парче. Интензивните ласери можат да пресечат лим со дебелина од 0,5 mm до 20 mm до прототипови на листови за изобилство делови.

Ласерско сечење

Плазма сечење

Машините за сечење плазма ја имаат истата теорија на обработка како EDM, односно користат електрична енергија за топење и сечење на работното парче. Овој процес ги пресекува електрично спроводливите материјали со забрзан млаз топла плазма, особено идеален за прилагодено сечење на лимови со мерач со дебелина до 6 инчи.

Плазма сечење

Воден млаз сечење

Секачот со воден млаз е приспособлива алатка бидејќи може лесно да се прилагоди во зависност од типот на материјали од сечење со чиста вода до сечење со абразивна вода без да остави траги од изгореници, што го прави совршен метод за обезбедување критични перформанси и естетски ефекти. И за разлика од ласерското сечење и сечењето плазма, тој не произведува нуспроизводи кои би можеле да им наштетат на операторите и на животната средина.

Воден млаз сечење

Свиткување

Свиткување на лим е производствен процес кој користи матрици за да генерира V-облик, U-облик или форма на канал по права оска во еластични материјали. Се применува за обликување на делови од не'рѓосувачки челик, челик и алуминиум, како и за брзо создавање на прототипови на прилагоден лим по процесот на сечење.

Свиткување

Лим материјали достапни во Runsom

Има мноштво материјали достапни за изработка на лим. Еве неколку забележителни случаи на метални листови. Алуминиумот е еден од популарните материјали што се користат за производство на лим и неговите четири најчести класи се особено прилагодени како лим, односно 3003-H14, 5052-H32, 6061-T6 и 1100-H14. Не'рѓосувачки челик степен 304 е идеална опција за производство на лим поради неговата голема заварливост, формабилност и толеранција на корозија. Степенот 316 се препорачува кога вашите апликации се поморски производи, вентили, пумпи или хемиска опрема. За месинг, тој има висока формабилност, цврстина, отпорност на корозија и спроводливост, па затоа е и совршен материјал што се користи во процесот на изработка на лим.

Алуминиум 6061
Алуминиум 5052
Дознајте повеќе детали за алуминиум

Нерѓосувачки челик 301
Нерѓосувачки челик 304
Нерѓосувачки челик 316/316L
Дознајте повеќе детали за нерѓосувачки челик

Нискојаглероден челик, SPCC

Бакар 101
Бакар C110
Бакар 260 (месинг)
Дознајте повеќе детали за Brass

Достапни материјали од лим

Ако сакате да назначите приспособен материјал за вашата апликација, ве молиме Контактирајте не или само наведете го во вашиот цитат за лим.

Прототипирање на лим до производство

Услугите за брзи прототипови на лим во Runsom можат да ви помогнат да развиете прототипови по барање и функционално тестирање на моделите пред да излезат на пазарот, значително намалувајќи ги трошоците и ризикот. Вистинскиот избор е да работите со нас за изработка на лим од прототип до производство.

Изработка на лим за брзо алатирање

Производството на лим е идеален метод за брза обработка за обликување и сечење лимови во профили во форма на 2D од широк опсег на материјали со висока цврстина.

Брзо алатирање

Изработка на лим за брзо прототипирање

Прототипот на лим може да произведе прототипови од различни метални материјали во рок од неколку дена и по ниски трошоци за единица.

Брзо прототипирање

Изработка на лим за сериско производство

Трошоците по единица се намалуваат со зголемените производствени скали поврзани со богатите опции на материјали и високото производство, што го прави сосема погоден за производство со голем волумен и за крајна употреба.

Сериско производство

Зошто да изберете Runsom за изработка на лим

Икона за контрола на квалитет

Обезбедување квалитет и точност

Со ISO 9001:2015 сертификатот, квалитетот и прецизноста на деловите од лим што ги произведувавме ќе ги надминат вашите очекувања.

Инстант цитат

Онлајн цени во реално време

Брза и професионална понуда може да се понуди за 1-24 часа откако ќе поднесете RFQ со јасни информации како материјали, спецификации и опции за завршна обработка.

Икона за производство

Бесконечен производствен капацитет

Нашите фабрики имаат опремено толку супериорна и напредна машинерија што широките капацитети во куќата можат да ги задоволат вашите барања од дизајн и прототипови до масовно производство на вашите делови од лим.

Целокупна техничка поддршка

Техничко познавање на делови од лим

Започнете го вашиот проект за изработка на лим со Runsom, секогаш ќе имате пристап до нашите висококвалификувани специјалисти и машинисти за да го оптимизираат дизајнот на вашите модели и да стекнете прегледи за изработка и заштеда на трошоците.

Добијте цитат за изработка на лим по мерка онлајн и анализа на дизајнот денес.

Димензии и толеранции на изработка на лим

Двете табели подолу ги завршуваат стандардните димензии и толеранциите на деловите од лим што ги произведовме.

Димензии на делови од лим

Големина 47 инчи x 119 инчи ИЛИ 1.193,8 мм x 3.022,6 мм (макс)
Формиран дел 1,5 инчи x 1,5 инчи ИЛИ 38,1 мм x 38,1 мм (мин.)
Рамен дел 0,5 инчи x 0,5 инчи ИЛИ 12,7 мм x 12,7 мм (мин.)
Должина на свиткување 10 стапки ИЛИ 3.048 м (максимум)

Толеранции на изработка на лим

Наведнува +/- 2 степени
Поместувања +/- 0,024 инчи (+/- 0,608 мм)
Свиткајте се до работ +/- 0,020 инчи (+/- 0,508 мм)
Свиткајте до дупка / Хардвер / Свиткајте +/- 0,030 инчи (+/- 0,762 мм)
Дијаметри на дупката +/- 0,010 инчи (+/- 0,254 мм)
Од раб до раб/дупка; Дупка до дупка +/- 0,010 инчи (+/- 0,254 мм)
Карактеристики разделени со два или повеќе свиоци +/- 0,060 инчи (+/- 1,524 мм)
Хардвер до раб/дупка +/- 0,020 инчи (+/- 0,508 мм)
Хардвер до хардвер +/- 0,030 инчи (+/- 0,762 мм)
лим-5

Достапни метални завршетоци

Механичките својства и перформансите на деловите или компонентите изработени од лим може да се подобрат преку површинска обработка. Ако сакате да ја подобрите хемиската отпорност, привлечноста на изгледот и цврстината на вашите делови од лим по обработката, можете да изберете од следниве опции за завршна обработка погодни за производство на лим.

Елоксирање

 

Елоксирање за делови од лим

Материјали

Боја

Текстура

Алуминиум

Јасно, црно, сиво, црвено, сино, златно.

Мазна, мат финиш.

Мониста разнесена

Мониста разнесена за делови од лим

Материјали

Боја

Текстура

ABS, алуминиум, месинг, нерѓосувачки челик, челик

n/a

Мат

Палто во прав

Прашок за делови од лим

Материјали

Боја

Текстура

Алуминиум, нерѓосувачки челик, челик

Црно, кој било RAL код или Pantone број

Сјај или полу-сјај

галванизација

Галење за делови од лим

Материјали

Боја

Текстура

Алуминиум, челик, нерѓосувачки челик

n/a

Мазна, сјајна завршница

Полирање

Полирање за делови од лим

Материјали

Боја

Текстура

Алуминиум, месинг, нерѓосувачки челик, челик

n/a

Сјајни

Четкање

Четкање за делови од лим

Материјали

Боја

Текстура

ABS, алуминиум, месинг, нерѓосувачки челик, челик

n/a

Сатен

Ако сè уште немате одговор во следните наведени избори, можете да разјасните какви видови методи на обработка и финални ефекти бараат вашите апликации и ние специјално ќе го приспособиме тоа како ваше барање.

Подготвени сте да добиете понуда за изработка на лим?

Геометриските структури, тесната толеранција и материјалите од лим, вклучувајќи алуминиум, челик, не'рѓосувачки челик и бакар, заедно со монтажни услуги како што се заварување, инсталирање PEM влошки и опции за секундарна обработка, сите тие се достапни се додека работите со нашата изработка на лим. Под услов за гарантиран квалитет, ние продолжуваме напред да им понудиме на нашите клиенти најконкурентниот и најштедливиот план за изработка на лим и цени без разлика за мали прототипови или големи производствени серии.

Добијте понуда за изработка на лим

Примени на изработка на лим

Изработката на лим е разноврсна производствена метода за различни метални производи во широк опсег на индустрии. Овој процес е рентабилен за прототипови со мал волумен, со голема мешавина и производствени серии со голем обем. Дел од обичните делови од лим се како што следува:

Апарати

Електрично куќиште

Панели на телото

Загради

Делови за компјутерска електроника

Шасија

Монтирање

Куќишта

Кабинети

Фузели

Кујнска опрема

Канцелариска опрема

Најчесто поставувани прашања за лим

Изработката на лим е производствен процес на обликување на рамни метални лимови во посакувани структури или производи преку отстранување на материјалот, деформација на материјалот и склопување. Лимот може да се сече, свиткува или растегнува во речиси секоја форма, обично со сечење и согорување на металот.

Изборот на машината за сечење се одредува според мерачот на листот и употребениот материјал, заедно со други клучни елементи како испорака, толеранции и геометриска сложеност како што се очекуваше. Не треба да го одредувате типот на машината за сечење што одговара на вашиот лим бидејќи нашите експерти јасно знаат каква опрема, технологија, па дури и материјали се најпогодни за вашиот проект. Така, само испратете ги вашите 3D датотеки онлајн и добијте професионално решение од нашите експерти за брзо изработка на лим.

Општо земено, трошоците за користење на само една машина за сечење, како што е ласерскиот секач за сечење на дел, ќе потрошат помалку од трошоците за повеќе процеси на формирање, на пример, сечење, виткање и удирање. Но, повеќето делови од лим треба да се обработуваат со комбинација на различни процеси на формирање, а трошоците по единица ќе се намалат за големи количини.

Толеранциите на изработката на лим се одредуваат според карактеристиките и димензионалните детали на деловите од лим неопходни за доследна и прецизна интеграција и инсталација.  

За да се обезбеди точна контрола на променливите кои влијаат на прецизноста и изработката на делот, нашите услуги за изработка на лим по мерка се во согласност со ISO 2768-mk.

Факторот К во процесот на лим е односот на неутралната оска со дебелината на материјалот. Оваа вредност варира во зависност од различните физички својства и дебелината на употребениот материјал.

Трошоците за изработени делови или производи од лим зависат во секој поглед, вклучувајќи го дизајнот, геометриската сложеност, процесите на формирање, операциите за доработка на површини и многу повеќе. Покрај овие клучни фактори, треба да се земат предвид и материјалните трошоци.

Нашата понуда на интернет ќе ги вклучи сите овие фактори, па дури и променливи во согласност со производственоста на делови од листови, така што побарајте понуда за да започнете со вашиот проект токму сега.