Служба за вртење со ЦПУ

Прилагодени CNC превртени делови за прототипови и

производство на крајна употреба во денови

Добавувач на услуги за вртење CNC

Кога ви требаат прецизни CNC превртени делови по најконкурентни цени, брзо време на испорака и без барања за минимална количина на нарачка, Runsom може точно да одговара на капацитетот што го бара вашиот проект. Инстантните повратни информации за производството понудени од професионалниот технолошки тим на Runsom овозможуваат оптимизирање на вашиот дел дизајни за процесот на вртење со CNC и исполнувајте ги сите барања што ви се потребни.

Во Runsom, можете да ги искусите неверојатните услуги за струг со CNC и да добиете висококвалитетни превртени метални или пластични делови за брзо прототипирање или производство од мал до голем обем. Започнете го вашиот проект со инстант цитат.

Како функционира CNC вртењето

Објаснување за тоа како функционира CNC вртењето

CNC вртењето (исто така познато како CNC стругови) е субтрактивен производствен процес во кој стационарна алатка за сечење го отстранува материјалот со тоа што ќе дојде до контакт со работното парче што се врти за да ја создаде саканата форма.

За време на обработката, празна лента од залихи материјал се држи во чашката на вретеното и се ротира со вретеното. Екстремна прецизност и повторливост може да се постигне под контрола на компјутерски инструкции за движење на машината.

Кога CNC вртењето го ротира работното парче во чак, генерално е да се создадат кружни или цевчести форми и да се постигнат многу попрецизни заоблени површини од ЦПУ мелење или други процеси на обработка. За да дознаете повеќе за разликата помеѓу CNC глодањето и CNC вртењето, оваа врска може да биде важна за вас.

Главните витални компоненти на центарот за вртење со ЦПУ
  1. Чак: Ја поправа лентата од залихи материјал за обработка
  2. Вретено: Ја ротира чашката преку оските за формирање материјал.
  3. Бедем: Ја поместува лентата за акции во согласност со планот за компјутерско потпомогнато производство (CAM) или дизајн со помош на компјутер (CAD).
  4. Интерфејс: Обезбедува опции за операторот да ги контролира и користи центрите за вртење.
Потребните чекори за оператор
  • Поставете CAD или CAM датотеки.
  • Чувајте ги и прицврстете ги наведените прачки од материјал во чак.
  • Започнете го процесот на обработка преку интерфејсот или контролната табла.
  • Проверете дали е координација помеѓу чак, бедем и вретено.
  • По процесот, операторот ќе ја процени компонентата за да се увери дека е без дефекти.

Предности на CNC вртење

Искуство во изработка на CNC метални делови

ЦПУ-машините за струг, исто така наречени стругови со живи алатки, се совршени за создавање на какви било симетрични цилиндрични или сферични делови со висока точност и одлична повторливост со голема брзина.

Иако вообичаено се користи за специфични форми на делови, CNC вртењето сè уште може да се користи за различни сечења, како што се дупчење, дупчење, навојување и шуткање.

Машината може да ги почитува строгите мерења и да го елиминира отпадот од природни човечки грешки со интегрирање на CAD или CAM датотеки во процесот, што може да помогне да се подобри финансиската состојба, продуктивноста итн.

ЦПУ центрите за вртење имаат голема флексибилност за различни апликации бидејќи нудат голем број на димензионални способности. На пример, нашите центри за вртење се опремени со дијаметар од 18 до 0,5 инчи за да ги задоволат речиси сите потреби на нашите клиенти.

ЦПУ струговите обезбедуваат одлична повторливост со производство на серии на производи со неспоредлива точност, овозможувајќи му на вашиот бизнис да го максимизира излезот и да ги намали загубите.

Материјали за CNC вртење

Складираме различни метални и пластични материјали кои се погодни за различни апликации и индустрии. Изберете од широк спектар на достапни материјали за свртени делови.

Легуриран челик 4130
Легуриран челик 4140

Алуминиум 5052
Алуминиум 7075
Алуминиум 7075-T6
Алуминиум 6063-T5
Алуминиум 7050-T7451
Алуминиумски MIC-6
Алуминиум 6061-T6
Алуминиум 2024-T3

Месинг C360
Месинг 260
C932 M07 Лежиште бронза

Нерѓосувачки челик 15-5
Нерѓосувачки челик 17-4
Нерѓосувачки челик 18-8
Нерѓосувачки челик 303
Нерѓосувачки челик 304
Нерѓосувачки челик 316/316L
Нерѓосувачки челик 416
Нерѓосувачки челик 420

Титаниум Степен 2
Титаниум 6Al-4V

ABS

ПОМ

ПП

PMMA

Тефлонски

ПЕИ

ЅИРНЕТЕ

Поликарбонат

Најлон

Материјали за CNC вртење

Опции за завршна обработка за свртени делови

Опции за завршна обработка за свртени делови

Без никакви методи за обработка на површинска обработка, деловите ќе остават видливи траги од алатот и бруси, што може да се завршат брзо и да заштедат трошоци.

Процес на површинска обработка за да се добие одреден степен на чистота и различна грубост на површината на работното парче. Површината по пескарењето е досадна и мат.

Достапни се многу бои (како црна, црвена, сина, итн.). Поделен на тип II (нормален) и тип III (тврд), типот III е обично подебел од типот II и поотпорен на корозија.

Прашкастата боја се прска врз површината на работното парче со електростатско прскање за да се формира прашкаста обвивка, а потоа слојот во прав се стврднува со загревање и печење за да се израмни во униформа филмска обвивка. Обично се користи за делови за изглед, а достапни се различни бои.

Побарајте инстант RFQ и ние ќе ви понудиме соодветна завршна површина за вашиот проект ако сè уште не ја гледате завршницата што ја барате.

Насоки за дизајн на вртење со CNC

Табелата подолу ги сумира препорачаните вредности и суштинските размислувања за дизајнот за да помогне да се подобри козметичкиот изглед, да се подобри изработката на делови и да се намали целокупното време на производство.

Линеарна димензија +/- 0,025 mm
+/- 0,001 инчи
Дијаметри на дупките (не преработени) +/- 0,025 mm
+/- 0,001 инчи
Дијаметри на вратило +/- 0,025 mm
+/- 0,001 инчи
Ограничување на големината на делот 950 * 550 * 480 мм
37,0 * 21,5 * 18,5 инчи
Толеранции на CNC обработка

Зошто откуп за вртење услуга

 

Опремени со напредни CNC машини, можеме да испорачаме делови за брзо вртење со CNC за дури 3 дена со висока точност.

Изберете од преку 50 сертифицирани метални и пластични материјали погодни за CNC вртење.

Обилни избори за завршна површина на цврсти метални или пластични свртени делови во согласност со сите критични спецификации за дизајн.

Нашите толеранции се движат од +/-0,001″ – 0,005″, што е под големо влијание на геометријата на делот и типот на материјалот. За специфичните детали за толеранција на различни делови, ве молиме контактирајте не.

Нашите услуги за струг со ЦПУ се идеални за брзо прототипирање или производство со мал до голем волумен од 1-10.000 делови.

предности на CNC вртење

Подготвени да започнете со вашиот CNC
Се врти понудата?

Апликации на CNC вртење

Брзо прототипирање

Брзо прототипирање

Свртувањето со ЦПУ е широко користено како средство за брзо создавање на прототипови, со оглед на неговото кратко време на обложување и разновидните достапни и достапни материјали.

Сериско производство

Сериско производство

Деликатната завршница, обемниот избор на материјали и тесните толеранции ги прават CNC струговите што ги претвораат во поволна технологија за масовно производство на делови.

Брзо алатирање

Брзо алатирање

Свртувањето со ЦПУ може да ги исече практично сите материјали со голема разновидност на целосно густи, па затоа е идеално да се изработуваат метални алатки за калапи со инјектирање, тела, печат, мешање, леење под висок притисок, обликување со дување итн.

ЧПП за вртење CNC

Вртењето вклучува процес каде што CNC стругови ја сечат шипката од залиханиот материјал во кружни форми. Работното парче се става во струг и се ротира додека алатот го отстранува материјалот додека не остане само саканиот облик.

Вртењето е идеален избор за производство на цилиндрични делови, главно со помош на округли шипки, но може да се користат и квадратни и шестоаголни.

ЦПУ вртењето е метод за изработка на симетрични цилиндрични делови. Типични примери се шахтите, запчаниците, копчињата, цевките, итн. ЦПУ вртените делови обично се применуваат во различни апликации и индустрии како што се воздушната, медицинската, автомобилската и други индустрии.   

Грубото вртење го доближува работното парче до посакуваната форма со отстранување што е можно повеќе материјал без да се фокусира на прецизноста и завршната обработка на површината, додека финишното вртење ја произведува потребната точност и мазност.

ЦПУ струговите се обично машини со две оски со само едно вретено. Нивниот производствен капацитет не е голем, а околу машината обично нема заштитна обвивка. Центарот за вртење со ЦПУ е понапредна верзија на струг со ЦПУ, со до 5 оски и поопшт капацитет за сечење. Тие, исто така, обезбедуваат можност за производство на поголеми количини, често интегрирајќи мелење, дупчење и други функции.

Галерија на делови за вртење со CNC

Доверливо од

Доверливи од познати брендови
Доверливи од познати брендови
Доверливи од познати брендови
Доверливи од познати брендови
Доверливи од познати брендови
Доверливи од познати брендови
Доверливи од познати брендови

Поврзани ресурси за CNC вртење

Овде разговараме за структурата на струговите

Струг се однесува на разноврсна и фундаментална машинска алатка која се користи за извршување на различни машински операции во која било механичка ...
Прочитај повеќе

Дизајн на навој во CNC обработка

Конците во вашите делови некогаш може да го елиминираат процесот на финално склопување, за да произведеме прецизни нишки, ние ...
Прочитај повеќе
Керамика CNC обработка и вртење

Керамика CNC обработка и вртење

Машинска керамика, материјал кој интензивно се користи во секојдневните работи, почнувајќи од часовници и ножеви до цигли и керамика, ...
Прочитај повеќе

Подготвени за вашиот проект со бесплатна понуда?