Служба за алуминиум за обработка на CNC

Алуминиумски делови обработени прилагодено со CNC по постојано ниски цени, висок квалитет и брза испорака

Испратете ни ги вашите проекти денес!

Експерт за прилагодена CNC алуминиумска обработка

Во Runsom, можете да ја искусите сеопфатната услуга за алуминиум CNC обработка. Постојат повеќе видови на алуминиум и геометрии за вашите опции. Одличните својства на алуминиум нудат висока издржливост, отпорност на корозија, толеранција на топлина, мала тежина и ниска цена за апликации во широк опсег на индустрии. Во Runsom, речиси сите серии на продавници за CNC машини можат да произведуваат алуминиумски делови по ваше барање, без разлика на едноставни, машински или сложени геометрии со тесни толеранции. Исто така, обезбедуваме услуги за пост-машински процеси за подобрување на физичките, механичките и естетските карактеристики на делот. Ветуваме:

 • Нема минимален волумен на нарачката;
 • Нема минимална вредност на доларот;
 • Инстант понуда за 7*24 часа и поддршка за корисници.

CNC алуминиумски прототипови

Изборот на точниот материјал е важен пристап за отворање на нова апликација која се применува за широки индустрии. Како ефикасен начин за решавање на сложената верификација на дизајнот и тестирањето пред производството пред масовното производство, алуминиумот е идеален материјал за прототипови во CNC обработка. Тоа помага навремено да се најдат и решат проблемите и да се зацврсти производството.

Како машински

Нашиот ефикасен, економичен и прецизен процес ви овозможува да уживате во најдобрите резултати за вашите прототипови од алуминиум обработени со CNC. Вашиот буџет, време и материјали ќе бидат усогласени со нашиот професионален инженерски тим и супериорната способност во куќата. Главните совети за вашите алуминиумски прототипови:

 • Повратни информации од DFM со целосни размислувања
 • Одредете која класа на алуминиум одговара на вашите потреби
 • Избор на соодветни алатки, работно место, доводи и брзини

Алуминиум за обработка на CNC со 5 оски

Доколку сакате да добиете обработен алуминиумски дел со висока точност и сложени геометрии, CNC обработка со 5 оски може добро да ги исполни вашите барања. Работното парче може да се обработи во повеќе насоки заедно со сечење во пет агли на оските истовремено. Нашите напредни CNC машини со 5 оски овозможуваат да се завршат сите стилови на задачи за мелење алуминиум за кои се потребни обработени делови со екстремна прецизност и сложени форми.

4 Предности на CNC обработка на алуминиум со 5 оски

 • Ефикасност - Едно подесување помага да се заштеди време за поставување, да се прицврсти времето на носење и да се зголеми продуктивноста;
 • Подобра геометрија - CNC машина со 5 оски со разновидна конфигурација овозможува сложена геометрија на алуминиумските делови;
 • Поголема прецизност и толеранција - Работното парче може да се обработува во едно возење, со што квалитетот се подобрува додека грешката се намалува;
 • Поголеми брзини на вретеното и стапки на напојување - Оптоварувањето на алатот за сечење може да се намали со употреба на поцврсти и пократки алатки.
Алуминиум за обработка на CNC со 5 оски

Пет совети за да се избегне деформација при CNC обработка на алуминиум

Совети за да се избегне деформација при CNC обработка на алуминиум

За време на процесот на производство, различни видови алуминиум имаат свои внатрешни напрегања во материјалот. Два методи кои се широко користени за елиминирање на вродените стресови се третман со вибрации и природно или вештачко стареење. Друг вообичаен начин е да ги исечете вишокот делови пред 1-2 часа природно стареење и потоа да преминете на обработка.

Овие методи подолу може да им помогнат на тенкоѕидните алуминиумски делови со слаба цврстина да ја подобрат прецизноста во процесот на CNC обработка:

 • Користете вакуумска маса за големи листови
 • Изберете пневматска или механичка менгеме за помали или непарни делови
 • Наполнете медиум во внатрешноста на работното парче
 • Користете вшмукувачки чаши за да се направи добро распоредена силата на стегање заедно со тенката плоча

Подолга алатка може да предизвика отклонување на алатот на вашите готови делови. Така, пократката алатка секогаш е првиот избор во CNC обработката на алуминиум. Изборот на правилен материјал и геометриски параметри на алатот прави разлика во намалувањето на силите за сечење и овозможување одлична евакуација на чипот.

На процеси на обработка на алуминиум CNC генерално земете четири чекори: груба обработка – полупроизводство – обработка на чист агол – завршна обработка.

Кога станува збор за високата прецизност, може да се земе предвид дека треба да се зголеми бројот на полупроизводи и да се одржи еднообразен додаток за обработка.

 • Изберете го соодветното внесување, стапките на брзината на вретеното и длабочината на сечењето
 • Симетрично обработете го предниот и задниот дел на работното парче
 • Обработете ги сите шуплини на работното парче со повеќеслојни
 • Дупчењето треба да дојде пред мелењето кога деловите за обработка имаат шуплини

Нашите оценки на материјали на алуминиум

Ако се подготвувате да изберете алуминиум како материјал на вашиот дел во CNC обработката, можете да бидете сигурни дека избирате еден вид материјал со многу поволни својства. Поради разновидноста на CNC обработката, може да биде предизвик за инженерите да го насочат токму оној погоден за конкретни проекти во списокот на материјали.

Тимот на стручни дизајнери на Рансом би сакал да се соочи со предизвици, благодарение на нивното децениско инженерско искуство. Изборот на материјали дефинитивно ќе испадне совршен и многу полесен за вашите очекувани резултати. Следниве се кратки информации за главните класи на алуминиум со кои имаме искуство:

│Алуминиум 6061

Алуминиум 6061 (CNC) најчесто се користи како стандардна класа за CNC обработка. Поради своите одлични механички својства, таа е една од најпопуларните алуминиумски легури меѓу различните производствени индустрии.

│Алуминиум 6082

Алуминиум 6082 (CNC) е тип на алуминиум со поголема јачина од сите легури од серијата 6000 и одлична отпорност на корозија. Може да биде замена за 6061 во многу апликации. Сепак, дизајнерите треба да имаат предвид дека е тешко да се направат тенки ѕидови.

│Алуминиум 6063

Алуминиумот 6063 е познат како легура за истиснување, како и како архитектонска легура. Така, широко се наоѓа во различни архитектонски апликации за внатрешни и надворешни работи и апликации за истиснување на алуминиум. Има средна јачина, така што можеби не е погоден за апликации на кои им е потребна висока јачина.

│Алуминиум 7075

Алуминиум 7075 (CNC) е легура во која доминантниот дел е елементот на цинкот. Неговата висока јачина и добрата обработливост ги надминуваат другите алуминиумски легури дури и некои помеки челици. Овој степен на алуминиум е достапен за многу апликации со неговите својства со висок стрес или високи перформанси. Но, треба да се забележи дека 7075 е помалку еластичен, помалку отпорен на корозија и релативно поскап од другите оценки.

│Алуминиум 2024 година

Алуминиумот 2024 е легура која нуди цврстина на умерени до високи нивоа заедно со одлична отпорност на замор и цврстина. Сите овие карактеристики го прават тоа најчесто да се применува во воздушната и воените области. Исто така, најчесто се наоѓа во темпераментите Т3, Т4 и Т8 и во состојба на жарење. Она што треба да се препознае е дека 2024 година има слаба отпорност на корозија и висока чувствителност на термички шок.

│Алуминиум 5052

Алуминиум 5052 е класа на алуминиумска легура која лесно се заварува и содржи висок магнезиум. Неговата неверојатна отпорност на корозија, особено на солена вода и солено прскање, го прави квалификуван за морски апликации. Може да се користи и за типови на „H“ темпераменти со користење на ладна работа до извонреден степен на цврстина. Сепак, не е погоден за термичка обработка.

Повеќе од општите својства каде што е доволен алуминиум за сите намени, алуминиумските легури 6061, 7075 и 5052 се издвојуваат по нивните високи перформанси. Останете во тек за повеќе суштински факти за CNC прецизна обработка на алуминиум 6061, 7075 и 5052.

Предности на алуминиумската CNC обработка

Заедно со неговите својства, алуминиумот исто така има неколку предности за CNC обработка со тоа што го прави процесот поедноставен и подобрен. На Главните предности на алуминиумската CNC обработка се како што следува:

 • Добра обработливост
 • Издржливост
 • Отпорност на корозија
 • Електрична спроводливост
 • Рециклирање
 • Ниска цена
 • Целосна разновидност
 • Висок сооднос сила-тежина
 • Потенцијал за анодизација

Опции за завршна обработка за CNC обработка во алуминиум

По обработката на алуминиумски дел, најчесто ја остава грубоста на површината. За да ги исполниме вашите специфични барања, обезбедуваме различни опции за пост-машински процеси за подобрување на физичките, механичките и естетските карактеристики на делот. Главните процеси што ги нудиме:

Мониста разнесена

Алуминиумски делови издупчени со монистаТоа е процес на завршна обработка за естетски цели. Алуминиумскиот дел се минира со некоја форма на ситно мелење (како стакло) со користење на воздух под притисок, а потоа оставајќи дамка или мат финиш. Овој процес се користи само кога нема голема побарувачка за димензионални толеранции на дел бидејќи главните параметри во овој процес зависат од количината на воздушен притисок што се користи и големината на средните монистра.

Елоксирање

Елоксирани делови од алуминиумВо електрохемискиот процес, алуминиумот се потопува во кисела електролитна бања и се применува електричен напон низ катодата и анодата. Овој процес ефикасно ја претвора изложената метална површина во електрично нереактивна обвивка од алуминиум оксид отпорен на корозија. Елоксирањето може да се примени за да се подобри целокупниот изглед и да се обојат обработените алуминиумски делови.

Палто во прав

Прашок за алуминиумски деловиАлуминиумскиот дел е обложен со обоен прав со користење на електростатички пиштол за прскање кој го полни прашокот и го прска врз деловите. Облогата во прав. Секое прекумерно прскање може да се собере и повторно да се употреби во овој процес. Тоа е извонреден метод на завршна обработка што реализира комбинација на естетика, издржливост и одржливост, што значително ги подобрува механичките својства.

Термичка обработка

Термичка обработка за алуминиумски деловиТермичката обработка се користи за да се зголеми цврстината и цврстината на одредена подгрупа на алуминиумски легури, тоа се ковани и лиени легури што се стврднуваат со врнежи. Механичките својства на алуминиумските делови ќе се претстават подобро по термичка обработка.

Нашата услуга за обработка на алуминиум CNC

Икона за сеопфатни решенија

Внимателни решенија за секој проект

Посветен на постигнување поштедлив, ефикасен и прецизен процес во производството на вашите делови, нашиот инженерски тим ќе ви обезбеди целосно решение откако ќе ги процени трошоците за производство и ќе ги анализира сите карактеристики кои се тешки за обработка.

Прототипови за CNC обработка

Севкупни процеси на обработка на алуминиум со CNC

Со цел да се произведат делови со димензија со висока прецизност, ние нудиме интегрирани услуги вклучувајќи: CNC глодање со 3, 4, 5 оски, CNC вртење, површинска обработка итн. CNC алуминиумска обработка услугите ги поддржуваат клиентите ширум светот да го зајакнат нивниот бизнис под заемна корисна соработка.

Икона за брзо доведување време

Извонредно време на водство и без MOQ

Времето на носење ќе се скрати додека профитната маржа ќе се подобри под работењето на нашите експерти, без разлика за рачните задачи кои одземаат време или за автоматизирање на задачите кои бараат повторувачки работи. Ја прифаќаме целата нарачка која се движи од мал до голем волумен.

Нашите силни страни имаат корист од CNC алуминиумската обработка

Што можете да добиете кај нас:

Севкупни оценки на алуминиумска легура за вашиот дизајн и спецификации на производот

Нема проблеми како чистење чипови или ладење

Висока прецизност и доследна обработка со употреба на одредено работно место

Подостапни оптоварувања за сечење поради цврстината на машината

Точни податоци за параметрите за сечење за одредена алатка во одреден материјал

Зошто да не одберете нас за вашата CNC обработка на алуминиум

15 години искуство

Може да бидете сигурни дека имаме искусен инженерски тим, напредно производство, опрема за инспекција и зрели системи за управување.

Заштедете ги вашите трошоци

Ги оптимизиравме комбинациите на производствените процеси кои во голема мера ќе ги заштедат трошоците за производство со потрошените производствени способности на алуминиумските делови.

Доверливост на квалитет

Сертифициран по ISO9001:2015, имаме строги барања за квалитет. За да го исполниме високиот квалитет, имаме систем за контрола на квалитетот на звукот и добро опремени мерни уреди.

Апликации на CNC обработени алуминиумски делови

CNC обработени пластични делови за автомобилската индустрија

Автомобилство

-висок сооднос на јачина и тежина

CNC обработени пластични делови за воздушната индустрија

Воздухопловна

-мала тежина со голема носивост

CNC обработени пластични делови за електрична индустрија

Електрични

-добра електрична спроводливост

CNC обработени алуминиумски делови за фармацевтската индустрија

Фармацевтски

-стабилно хемиско својство

CNC обработени пластични делови за прехранбената индустрија

Храна

-стабилно хемиско својство

CNC обработени алуминиумски делови за спортска индустрија

Спорт

-висока цврстина на истегнување, отпорност на корозија

Приказ на нашите делови од алуминиум за обработка на CNC

Откуп обработени алуминиумски делови се користат за автомобили, одбрана, воздушна, транспорт, градежништво, пакување, електроника, стока за широка потрошувачка и многу повеќе.

Доверливо од

Доверливи од познати брендови
Доверливи од познати брендови
Доверливи од познати брендови
Доверливи од познати брендови
Доверливи од познати брендови
Доверливи од познати брендови
Доверливи од познати брендови

Најчесто поставувани прашања за CNC обработка на алуминиум

Повеќе од општите својства во кои е доволен алуминиум за сите намени, алуминиумската легура 6061 се издвојува по своите високи перформанси. Значи, тој е квалификуван за CNC мелење.

Процесот на CNC обработка може да се подобри и поедностави со употреба на алуминиум. Во споредба со другите метали како железо или челик, алуминиумот е полесен за чипсување и обликување, што овозможува пократко време на производство.

 • Добра обработливост
 • Издржливост
 • Отпорност на корозија
 • Електрична спроводливост
 • Рециклирање
 • Ниска цена
 • Целосна разновидност
 • Висок сооднос сила-тежина
 • Потенцијал за анодизација

Поврзани ресурси за CNC алуминиумска обработка

Што треба да знаете за CNC обработка на алуминиум

ЦПУ или компјутерска нумеричка контрола е серија на процеси кои се користат за прототипирање или за масовно производство. На ...
Прочитај повеќе

Предности и можни алтернативи на алуминиумската CNC обработка

Обработка на алуминиум со CNC Алуминиумот е еден од најпопуларните избор на материјали за различни cnc обработка на алуминиум ...
Прочитај повеќе

Обработка на алуминиум: убедлив водич

Алуминиумот е најкористениот CNC материјал во машинската продавница. Широко се користи за развој на различни индустриски ...
Прочитај повеќе
Предности на обработка на алуминиум CNC

Преглед на предностите и процесите на обработка на алуминиум

Процесот на обработка е постапка на одземање во која вишокот материјал се отстранува од дадено работно парче до ...
Прочитај повеќе

Ние продолжуваме да се трудиме во CNC обработка на алуминиум

Дали барате врвна поддршка за услугата за обработка на алуминиум со CNC во Кина? Ние сме тука да помогнеме! Тимот на стручни дизајнери на Рансом би сакал да се соочи со предизвици, благодарение на нивното децениско инженерско искуство. Ја прифаќаме целата нарачка која се движи од мал до голем волумен. Контактирајте со нас денес - работете заедно за да бидете сведоци на претворање на вашата идеја во реалност!

 

Поставете ги вашите цртежи или 3D CAD модел за бесплатна DfM анализа.